Omówiono tematykę związaną z historią robotyzacji, opisano poszczególne wymagania prawne i dyrektywy dotyczące integracji robotów w gniazdach produkcyjnych. Przedstawiono zarówno roboty przemysłowe wykonujące różnorakie funkcje a także roboty wykorzystywane w medycynie.
Wykład wzbogacono o prezentację manipulatora do nauki robotyki, który obejmował wykonanie konstrukcji mechanicznej, dobór osprzętu elektronicznego oraz stworzenie interfejsu graficznego dostępnego na przeglądarce www wykonanego przez Nikodema Kowalskiego oraz Mikołaja Poloczka, absolwentów Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej im. Jędrzeja Śniadeckiego.
Roboty bardzo często zastępują człowieka, wykonując za niego różne w tym monotonne czynności, które można wykonać szybciej i z większą dokładnością, wykonują również zadania w warunkach niebezpiecznych tym samym poprawiając bezpieczeństwo i ergonomie pracy. Trudno wyobrazić sobie świat bez robotów i cobotów, które bardzo mocno ingerują i współpracują ze człowiekiem. Różnica między robotem a cobotem polega na tym, że robot musi spełniać prawa Asimova, natomiast cobot może człowiekowi wyrządzić ból.
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Projekt " Science Point ATH 2.0 - Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej" został dofinansowany ze środków budżetu państwa
w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu”.
UZYSKANE DOFINANSOWANIE:
288 062,00 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU:
320 162,00 ZŁ