„Science Point ATH” rozbudza ciekawość i pasje do eksperymentowania wśród dzieci i młodzieży. W wyniku współpracy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Gemini Park, powstała strefa nauki i zabawy, która pozwala dzieciom uporządkować i uzupełnić w sposób praktyczny wiedzę zdobytą w szkole. Dorośli i seniorzy mogą skorzystać z szerokiej oferty wykładów, które pozwolą im poszerzyć swoją wiedzę o współczesnym świecie, nauce i nowych technologiach.
- Wystawa naukowa „Fale wokół nas”
Wynajęta z Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu, stała wystawa składa się z atrakcyjnych stanowisk, które w przystępny sposób przybliżają zagadnienia naukowe dotyczące zjawiska fali. Wszystkie stanowiska związane są z muzyką, fizyką dźwięku lub falą wodną. Wystawa skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dorosłych. Jest w pełni interaktywna. Wymaga zaangażowania nie tylko manualnego, ale przede wszystkim intelektualnego.
Odwiedzający mogą na własnym ciele doświadczyć tego, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk – nie tylko w powietrzu, ale też w ciałach stałych. Posłuchają rytmu bicia swojego serca i zagrają na kolorowych organach rurowych. Poza falami akustycznymi, odwiedzający poznają również fale wodne i świetlne. Będą mogli dowiedzieć się jak działa światłowód i rozszczepić światło białe przy użyciu pryzmatu. Wprawią też wodę w ruch, stworzą wir, a nawet sprawdzą, jaki wpływ mają gęstość i lepkość na sposób, w jaki ciecze opływają ciało stałe.
- Ścieżki edukacyjne
Planując wizytę grupy w „Science Point ATH”, oprócz zwiedzania wystawy, wybierz również ścieżkę edukacyjną odpowiednią do zainteresowań i wieku dzieci. Każda ścieżka oferuje ciekawe doświadczenia wykonywane wspólnie z animatorami - studentami Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, którzy w interesujący sposób zaprezentują i wytłumaczą zjawiska naukowe.
- 101 eksperymentów z wodą
Warsztaty dla przedszkolaków
Podwodny nurek, magiczny balon, czarodziejska ciecz. Magia czy nauka?
Każdy przedszkolak może zostać naukowcem!
Poprzez zabawę dzieci wkraczają w niesamowity Świat Nauki. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają proste doświadczenia. Poznają nowe kolory, sprawdzą jak działa magnes w wodzie, a nawet przygotują własną ciecz nienewtonowską.
- Zjawiska atmosferyczne
Jak powstaje mgła? Skąd się wzięła tęcza? Czy deszcz może być kolorowy i czy można wywołać tornado w słoiku?
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci do lat 9. Podczas zajęć uczestnicy zrozumieją podstawowe zjawiska atmosferyczne występujące w przyrodzie, a także będą mieli możliwość stworzenie własnej mgły, tęczy, deszczu czy nawet tornada.
- Młody Naukowiec
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci do lat 12. Uczestnicy zdobędą nową wiedzę na temat otaczającego ich świata poprzez samodzielne przeprowadzenie eksperymentów np. “chemiczne jojo”, “uciekający pieprz”, “tęcza na talerzu”. Dowiedzą się również jak zrobić “domową ciastolinę”.
- Fale dźwiękowe
Warsztaty, których tematem są fale i drgania mechaniczne są przeznaczone dla dzieci do lat 14. Dzieci i młodzież dowiedzą się, czym tak naprawdę zajmuje się FIZYKA i co to jest AKUSTYKA. Podczas zajęć sensorycznych, uczestnicy warsztatów sprawdzą np., dlaczego możliwe jest przekazanie informacji na odległość za pomocą dwóch kubków i kawałka sznurka.
- Warsztaty i pokazy popularnonaukowe przygotowane przez pracowników i studentów ATH
Istnieje możliwość umówienia dodatkowych zajęć podczas wizyty w „Science Point ATH” spośród zaproponowanych przez pracowników naukowych i dydaktycznych ATH oraz studentów z kół naukowych - wykładów, warsztatów lub pokazów.
Oferta dostępna jest TUTAJ
- Wykłady dla nauczycieli
Pracownicy naukowi Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH kierunków pedagogicznych przygotowali specjalną ofertę wykładów dedykowaną dla nauczycieli.
Harmonogram wykładów dostępny jest TUTAJ
- Lekcje własne
Nauczyciel może zarezerwować „Science Point ATH” w umówionym terminie i poprowadzić własną lekcję z wykorzystaniem dostępnych w nim urządzeń.
- Goście specjalni „Science Point ATH”
Jest to oferta dedykowana dla osób dorosłych, którzy są zainteresowani nauką, techniką, medycyną, humanistyką oraz chcą uczestniczyć w interesujących wykładach i spotkaniach z wybitnymi naukowcami.
Na zajęcia grupowe i wykłady obowiązują zapisy:
osobiście w „Science Point ATH” w Gemini Park przy ul. Leszcyńskiej 20 w Bielsku-Białej,
pod numerem telefonu 536 303 796 lub na stronie.
„Science Point 2.0” Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej będzie funkcjonować do końca marca 2023 r. Odwiedzać je można od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-19.00
Wstęp na wystawę i udział w zajęciach jest bezpłatny.
UWAGA! W każdy piątek w godz. 11.00-12.00 będzie na wystawie dostępny tłumacz języka migowego.
Daty dyżurów: 16.01.2023, 20.01.2023, 27.01.2023, 03.02.2023, 10.02.2023, 24.02.2023, 03.03.2023, 10.03.2023, 24.03.2023, 31.03.2023. Wyjątkowo w dniu 17.02.2023 oraz 17.03.2023 tłumacz języka migowego będzie pełnił dyżur w godzinach 18.00-19.00.
Inne szczególne potrzeby (np. pętla indukcyjna) należy zgłosić obsłudze w punkcie informacyjnym lub pod numerem telefonu 536-303-796
Projekt „Science Point ATH – Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej” został dofinansowany (w kwocie 234 000 zł) ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.