W piątek 22 kwietnia w centrum handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej odbyło się oficjalne otwarcie Minicentrum Nauki „Science Point ATH”. W wydarzeniu wzięły udział władze rektorskie oraz dziekańskie naszej uczelni, a także prezydent Bielska-Białej.
Punktualnie o godzinie 11:00 uroczystego przecięcia wstęgi dokonali JM Rektor dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH, Dyrektor Gemini Park w Bielsku-Białej Pan Krzysztof Brączek oraz – w imieniu prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego – uczennica klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku.
– Minicentrum Nauki to modelowy przykład tzw. złotego trójkąta współpracy samorządu z biznesem i uczelnią. Nasze wspólne działania, szczególnie w ostatnich latach, przybrały na sile. ATH wychodzi ze swoimi propozycjami poza mury uczelni i rozbudza chęć poznawania świata, a w tym miejscu taka nauka to sama przyjemność – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.
Po krótkiej części oficjalnej zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi stanowiskami i np. na własnym ciele doświadczyć tego, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk, posłuchać rytmu bicia swojego serca czy zagrać na kolorowych organach rurowych.
Pierwszymi zwiedzającymi nasze centrum w tym dniu byli uczniowie klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku. Dzieci sprawdzały możliwości drukarek 3D pod opieką doktoranta Kamila Wyrobka oraz wzięły udział w warsztatach programowania robotów przygotowanych przez dr. Łukasza Więcława i Koło Naukowe RESET. Miały także możliwość przyjrzeć się pracy robota przemysłowego, o którym opowiadał dr Marcin Sidzina.
Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej „Science Point ATH” będzie funkcjonować do końca października 2022 r. Odwiedzać je można od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-19.00.
©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.
Projekt " Science Point ATH 2.0 - Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej" został dofinansowany ze środków budżetu państwa
w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu”.
UZYSKANE DOFINANSOWANIE:
288 062,00 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU:
320 162,00 ZŁ